Okul

Öksüze Acıyan Çok ama Ekmek Veren Yok

Toplumuz öyle durumdadır ki çevresinde yaşanan olaylar hakkında konuşurlar, yazık olduğunu düşünür ancak iş icraate gelince kılını kıpırdatmazlar. Atalarımız insanların yaşamlarını incelemiş edindikleri tecrübeler doğrultusunda öksüzlere acıyan insanları görmüşler ancak kimse onlar için bir şey yapmamıştır. Atasözünün çıkış hikayesi de böyledir. Çevremizdeki olayların sonuca varılmaması, insanlar sadece uzaktan izleyerek onlar hakkında yorum yaptıklarıdır.

Medya üzerinden takip ettikleri olaylar hakkında endişe duyarlar, yaşananlara karşı tepkilerini her yerde gösterirler ancak hiç bir şey yapmazlar. Bazı şeylerin gerçeğe kavuşması için harekete geçmek gerekir. İzlemek yeterli olmaz, eğer bir şey yapılmayacaksa izleyipte takip etmemek gerekir. Yorum yapıp konuşarak bir şeyler olmaz. Zamanı gelince harekete geçerek işimizi yerine getirmeliyiz.

Tarihten bir günü örnek vermek gerekirse 15 Temmuz gecesi yaşananlar karşısında insanlar evlerinden izlemişlerdir. Yaşananlara üzülenler ancak evlerinde üzülmüş, kahraman şehitler gibi sokaklara inmek yerine izleyerek yorum yapmakla yetindiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu