Okul

Heyelan Nasıl Önlenir

Heyelan toprağın yanlış kullanımından dolayı kaymasıdır. Doğal olarak toprak kaymalarının oluşumu heyelandır.

Dik ve eğitimli arazilerde bitki örtüsü korunması gerekir. Ağaçlandırma yapılarak toprağın sabitlenmesi gerekebilir. Dik arazilerde toprak tutucu görevi üstleneceğinden akımı önlenmiş olacaktır.

Dik yamaçlara teras yapılarak eğimleri azaltılıp ağaçlandırma yapılabilir.

Eğitimli arazilerde tarım yapılmamalıdır. Toprak kaymasına ve heyelana sebep olabilmektedir. Yerçekiminin ivmesi nedeni ile toprak kaymak isteyecektir. Su toprağın özgül ağırlığını arttıracak şekilde yerçekimine dikkat edilmelidir. Heyelan olan bölgelerde göz önünde bulundurularak felaketlerin önüne geçilmelidir. Heyelana karşı alınacak önlemler yamaç boyunca geniş su alanlarına etki yaratmaktadır.

Heyelanın görüldüğü yerler yamaç ve eğim sahibi olan yerlerdir. Bu yönde korumalıklar yapılarak önüne geçilebilmektedir. Yollar, direk heyelan tehlikesinin altında olduğu unutulmamalıdır. Heyelan önleyici duvarların yapılarak zararları önlenebilir.

Ülkemizde heyelan en çok Karadeniz bölgesinde yaşanmaktadır. Eğimli araziye sahip olması heyelanı da beraberinde getirmektedir. İklim ve yağış bakımından oldukça yoğun geçen bölgemiz olmaktadır. Bölgelerdeki yaylaları incelediğimiz vakit yapıların eğimli arazilere yapıldığı da görülür. Yanlış uygulama olmasından dolayı heyelanın zararlarını arttırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu