Okul

Hilful Fudul (Erdemliler Cemiyeti) Neden Kurulmuştur

Peygamber efendimiz henüz yirmi yaşlarında iken, Mekke’deki bozulan düzeni düzeltmek için yanındakilerle birlikte kurduğu cemiyettir. Mekke’de yaşayan cahil toplumların ve kuvvet sahibi insanların zorbalıklar hakimiyet kurduğu, zulüm ve haksızlıklara yol açıldığı bir dönemdi. Mekke toprakları üzerinde hiçbir kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştı. Yabancı tüccarların malları yağmalanır, parası ödenmez, hacca gidenlerin kadın ve kızları zorla elinden alınmaktaydı. Mekke’ye mallarını satmak için mal getirenlerin malları alındıktan sonra darp edilerek gönderilmekteydi. Başvuracakları, yardım isteyecekleri kimseleri yoktu.

Hz. Muhammed’in önderliğinde Hilful Fudul cemiyeti kuruldu. Kurulmasının nedeni, arpa kabileleri arasında çıkan anarşi, halkın can ve mal güvenliğinin kalmaması, güçlü kişilerin zayıfları ve güçsüzleri ezerek sahip olduklarını almaları, zulmün yaşanmasından dolayı kurulmuştur.

Hz. Muhammed ve saygın, önde gelen iyi niyetli kişilerin bir araya gelerek kimsesiz, güçsüz insanların haklarını korumak için “hilfu’l-fudul” (erdemliler cemiyeti) adlı cemiyeti kurmuşlardır. Birliğin üyelerinden biri peygamber efendimizdir. Mekke topraklarına barışı, huzuru, adaleti, eşitliği getirmişlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu