Okul

Hukuk Nedir Kısaca

Toplumu kendi içinde düzenleyen değerlerin başında hak ve hukuk olmak üzere kanunların tümüne “hukuk” denir.

Hukuk kuralları insanlar arasındaki ilişkileri sıralayarak rahatlık sağlar. Bireyler toplum içinde birbirlerine karşı saygı duymayı öğrenir, yapıp yapmamaları gerektiklerini bilerek hareket ederler. Hukuk, kamu alanında bulunan insanların hakların koruyarak düzenlemektedir.

Her toplum hukuk kuralları sonucunda yönetilir. Hukuk olmayan toplumlarda insan hal ve hareketleri sınırlandırılmayarak gösterilir. Toplumun davranışlarının yönetilmesinde hukuksal kontroller ortaya çıkar. Hukuk toplumun tüm bireylerinin adalet önünde eşit şekilde ifade edilmesidir. Hukuk insanlara güven sağlayarak kendi hak ve özgürlüklerinin korunacağı düşüncesini hissettirmektedir.

Toplumda benimsenmiş kuralların yazılı olarak uygulanmasıdır. Anlaşmazlık olması durumunda çözümün ulaştırılması hukuk tarafından olmaktadır. Hukuk insanların din, ahlak ve gelenekler gibi toplum ilişkilerinin düzenlenmesinde gerekli olan kuralları kapsamaktadır. Hukuk varlığı insanlara güvence vererek demokratik bir ülkenin göstergesi olur. Gelişen ülkelerde hukuk sistemi oldukça gelişmiştir. İnsanların birbirlerine karşı görevlerini yerine getirebilmesi için hukuk kurallarının herkese karşı eşit şekilde uygulandığı sistemlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu