Sorular Cevaplar

Kışın Yollara Neden Tuz Dökülür

Kış geldiği zaman yollarda yük kamyonlarının arkasında insanların kürekle yollara tuz serptiklerine şahit olursunuz. Yollara serpilen tuzların bir çok anlamı olmaktadır. Özellikle kış aylarında yapılan bu işlem trafik için önemli olmaktadır. Kışın yollara tuz neden serpildiğini merak ediyor musunuz?

Kışın kar ve yağmurdan dolayı yollar buz tutmaktadır. Tuz suyun içinde erimediğinden dolayı buzun içinde olduğu zaman çözülmesini sağlayarak don olaylarının oluşmasını önler. Buzlanmış yollara dökülen tuz, yoldaki buzu çözerek araçlar güvenli şekilde yolculuk yapar. Geceleri hava sıcaklığı sıfırın altında seyrettiğinde kar ve yağmur sularından don olayları sık meydana gelir. Donun önlenmesi için tuz serpilerek önlenir, buzlanma oluşmasının önüne geçilmektedir. Kış ayında özellikle yoğun şekilde Kara Yolları Genel Müdürlüğü tarafından faaliyetler yürütülerek ulaşımın aksamasının önüne geçilmiş olunur.

Tuzlama işlemi yapılmamış olsaydı araçlar belirli buzlanmalardan dolayı sürücülerin araçların hakimiyetini kaybetmesine neden olur. Bunun önlenmesinin hepsi yapılacak tuzlama çalışmaları sayesinde buzlanmaların önüne geçmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu