Okul

Hukukun Üstünlüğü Nedir

İnsanlar daha düzenli yaşama geçebilmek için devlet kurmuşlardır. Kendi içinde toplumsal yasaları oluşturmak ve bireylerin saygı göstermeleri için adalet sistemi geliştirmiştir. Düzen beraberinde hukuk, eşitlik gibi kavramları getirmiştir. Toplum düzeni ve huzuru her şeyden önce gelmekteydi. İnsanların bir başkasının hakkını gasp etme gibi durumu olmamaktaydı. Bunun sağlanması için toplumsal güven ve değer ön plana çıkartılmıştır.

Adalet sistemi hukuk kuralları çerçevesinde uygulanır, toplum bu kuralları benimseyerek düzen içinde yaşamını devam ettirir. İnsanların yaptığı hatalardan dolayı yargılanmaları gerekir, hukuk eşitlilik gerektirir. Kim ve nerede olursa olsun adalet önünde herkes eşit sayılmasıdır. Suç işleyen biri varsa eğer yargılanmalı sucundan dolayı cezalandırılması gerekir. Toplum içindeki düzen ancak bu şekilde sağlanır.

İslamiyet ile Müslümanlar adalet ile tanışmıştır. Suç işleyen biri varsa eğer aynı şekilde cezalandırılmaktaydı. İnsanlar kötülük yapmaktan uzak kalmıştır. Toplum içinde kimse kimseye zarar vermediği gibi saygı duymuştur. Halkın zengin fakir, soylu ya da köylü fark etmeksizin herkesin eşit sayılması adaletin ne denli düzenli işlediğinin göstergesidir. Hukukun üstün anlayışla uygulandığı ve adaletin herkes ve her şey için gerekli olduğunun göstergesidir. Modern dönemlerde hukukun üstünlüğü ele alınarak hareket edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu