Okul

Hz. Adem Hayatı Kısaca Özet

İlk peygamber ve ilk insan Hz. Adem, Allah tarafından topraktan yaratılmış kendi ruhundan üfleyerek can vermiştir. Hz. Adem’in yaratışılına yönelik bir çok rivayet bulunmaktadır. Filmlere dahi konu olan yaşamlar vardır. Hz. Adem topraktan yaratılır ve ateşten yaratılan cinlerden şeytan (iblis) secde etmeyi reddeder. “Beni ateşten, Adem’i ise topraktan yarattın. Ben ondan daha kıymetli ve şerefliyim. O’na secde etmem” diyerek itaatsizlik eder. Cennetten kovulan şeytan Allah tarafından yok edilmeden önce bana kıyamet vaktine kadar süre tanı, senin yarattıklarını baştan çıkarak onları kötülüğe sürükleyeceğim der. Hz. Adem ve eşi Hz. Havva cennette yaşarken yasaklanan meyveyi koparır ve tadarlar. Cennetten kovulurlar ve yeryüzüne gönderilirler.

Hz. Adem ve Hz. Havva çok pişman olur tövbe ederler. Allah’a secde edenler affedilir ve onlara peygamberlik verilir. Yeryüzünde insanlığa karşı sorumlu hale gelirler.

Bakara Suresi’nde Hz. Adem’a dair ayet bulunur;

“Hani meleklere Adem’e secde edin demiştik de iblisten başkası hemen secde etmişlerdi, iblis ise dayattı, kibirlendi ve kafirlerden oldu. Ve demiştik ki: “Ey Adem, sen eşinle birlikte Cennete yerleş, neresinden isterseniz bol bol yiyiniz, ancak şu ağaca yaklaşmayınız. Yoksa zalimlerden olursunuz.”

2 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu