Okul

Hesap Makinesi ve Buhar Makinesinin İcatlarının Avrupa’nın Gelişimine Etkileri Nelerdir

Avrupa’nın gelişmesi ve kalkınmasında icatlar önemli rol oynamıştır. Karanlık dönemden kurtularak tekrar ışığa doğru ulaşmalarında iki icat önemlidir. İnsanların yaptığı icatlar teknolojinin ne denli geliştiğinin göstergesi haline geldi. Yenilikler Avrupa ülkelerinin gelişerek güçlenmesini sağlamaktadır.

Hesap makinesinin icat edilmesi ve buhar makinesinin ilk faaliyete geçmesi Avrupa’da değişimleri beraberinde getirmiştir. Hesap makinesinin icadı, denizciler için rota hesaplamaları yön bulmalarında yardımcıları olmuştur. Haritacılık ve ticaret alanındaki faaliyetlerin gelişmesinde katkıda bulunmuştur.

Buharlı makinelerin icadı tüm dünyada olduğu gibi Avrupa devletleri üzerinde de önemli etkileri olmuştur. Taşımacılık alanında büyük katkı sağlamıştır. Amerika kıtasının keşfi ile beraber sömürgecilik yayılarak kıta üzerinde hızla gelişmeler sağlanmıştır. Hammadde ve para akışı sağlanarak Avrupalı ülkelerin kalkınmasında etki sağlamıştır.

Avrupalı devletler zenginliğini arttırmak için koloniler kurarak dört bir yana göndermiştir. Başka milletlerin yeraltı kaynaklarına sahip olmak için işgal ederek sömürge altına almıştır. Buharlı makineler asırlar boyunca devletler tarafından kullanılmıştır. İnsanlık için üretimin, taşımacılığın bir çok alanda faaliyet göstermesini etkin kılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu