Okul

Hz. Eyüp’ün Hayatı Kısaca

Hz. Eyüp’ün soyu Hz. İbrahim’e dayanmaktadır. Hz. Eyüp yaşadığı dönemde çok fazla zengin olmuştur. Çok fazla çocuğu olan Hz. Eyüp kendi milletine peygamber olarak gönderilmiştir.

Hz. Eyüp Kimdir
Çok fazla malı mülkü olan Hz. Eyüp kendi kavmine peygamber olarak gönderildikten bir süre sonra Allah’ın sınavına tabii tutulmuştur. Bir günde tüm servetini çocuklarını her şeyini kaybeden Hz. Eyüp’e şeytan musallat olduğu için her yerinde yaralar bereler çıkmıştır ve bu yaralar bir takım böcek ve kurtlar ile dolmuştur. Böyle kötü bir durum yaşayan Hz. Eyüp’ten tüm insanlar kaçmaya başlamıştır. Bir tek eşi yanında kalmış ve ona yardım etmiştir. 10 yıl boyunca yaralarıyla yaşayan ve eziyet çeken Hz. Eyüp her şeyi sabırla karşılamıştır.
Allah Hz. Eyüp’ün çektiği tüm sıkıntıları görüp ayağını vurduğu her yerde su çıkmasını sağlamıştır. Hz. Eyüp bu suyla yıkanmış ve tüm sıkıntılarından kurtulmuştur. Sağlığına kavuşmasıyla servetine ve çocuklarına kavuşan Hz. Eyüp daha sonra sağlıklı yaşamıştır.

Hz. Eyüp Hangi Özelliği İle Bilinir?
Hemen hemen her peygamber, belli özellikleri ile ön plana çıkmıştır. Hz. Eyyub de sabrı ile bilinmektedir. Gerek sağlık problemleri gerekse ailesi ile yaşadığı üzüntüler üst noktada olmasına rağmen hiç isyan etmemiş olması sabrının en önemli göstergesi olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu