Adların Yerine Kullanılan Kelimeler (Zamir)

Kendileri ad olmadığı halde cümlenin içerisinde bir ad yerine kullanılan kelimelere zamir denmektedir.

Adların Yerine kullanılabilen Kelimeler
Ben, sen, o, biz, siz, onlar, bu, şu, o, bunlar, şunlar, diğerleri, ötekiler, berikiler gibi kelimeler adların yerine geçen kelimelerdir. Eğer cümlede geçen bir ad yoksa bu kelimeler ad yerine kullanılabilmektedir. Bu sebeple bu kelimeler cümlede zamir olarak adlandırılmaktadır.

Zamir Çeşitleri
Cümle içerisinde kullan zamirlerin çeşitleri vardır. Bu zamirler kişi zamirleri, işaret zamirleri, soru zamirleri, belgisiz zamirler ve ilgi zamirleridir. Bu zamirler cümle içerisinde kullanılan kelimelerin farklılıklarına göre belirlenmektedir.

Zamirler Türkçede büyük bir yer kaplamaktadır. Bu kelimelere örnek vermek gerekirse isminizi kullanacağınız bir yerde eğer ben kelimesini kullanırsanız bu zamir yerine geçmektedir. Mesela Ayşe yerine sen kelimesi kullanılırsa bu zamir olmaktadır. Çünkü adın yerine kullanılmış bir kelime sayılmaktadır.

Türkçede büyük bir yer kaplayan zamirler her gün birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Hiç fark etmeden kullanılan bu kelimeler hayatımızda büyük bir yer kaplamaktadır ve kolaylık sağlamaktadır.

Zamirler, adların oluşturabildiği her yerde kullanılabileceği gibi adların oluşturduğu tüm tamlamaları da oluşturabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz