Okul

Hz. İbrahimin Hayatı Kısaca

Hz. İbrahim Hayatı, Hz. İbrahim Kısaca Özet Hayatı

Peygamberlerimizden Hz. İbrahim M.Ö. 2000’li yıllarda yaşamıştır. Üç dinin bir arada toplandığı ve dinlerin peygamberlerinin atası olarak bilinmektedir. Peygamberler doğduğu yerler ve yaşadıkları yerlerde kutsal kitaplarda yer alan bilgiler farklılık göstermektedir. İslam dinini kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de yer alan bilgilerde Hz. İbrahim, Harran’da dünyaya gelmiş babası ile birlikte bugün Filistin topraklarına yerleşmiştir.

Kur’an-ı Kerim de ilahı gücün imamda olduğunu bilen birisiydi putları kırmış insanlara doğru yolu göstermiştir. Kutsal kitabımızda ismi en çok geçen peygamberlerden birisi olmaktadır. Küçük yaştan itibaren dünyanın varlığını ve bunarı yaratan gücün farkına varmıştır. Putlar olmadığını bilerek onları kırmış karşı çıkmıştır.

Putları kırdığından dolayı hükümdar tarafından ateşe atılır fakat o an ateş suyad dönüşerek yanmaktan kurtulmuştur. Nemrut’a sürgün edilerek Babil, Mısır ve Filistin’e göç etmek zorunda kaldı.

Allah’tan erkek evlat diler oğlu olursa eğer kurban edeceğini söyler. Duaları kabul olur ona erkek evlat olarak Hz. İsmail gönderilir büyüyünce verdiği sözü yerine getirmek için dağlık bir bölgeye gider. Dağda oğlun kurban etmek isterken Allah tarafından kurbanlık koç gönderilir. Oğlu yerine koçu kurban ederek Müslümanlarda kurban bayramı olarak yer edinilmiştir.

Hz. İbrahim ölümü ile ilgili rivayetlere göre Azrail yaşlı bir adam olarak gözükür. Ona ikram edecek yemekler sunar fakat yemek istemez. Hz. İbrahim yaşını sorar “senden iki yaş büyüğüm” diye cevap verir. Hz. İbrahim bu durumun üzerine Allah’a dua ederek onun gibi acı çekerek ölmek istemediğini söyler ecelinin hemen gelmesini diler. Duaları kabul olur ve orada hemen ölür.

hz ibrahim
hz ibrahim

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu