Hz. Lokman Hayatı Kısaca

Lokman Hekim, Davut Peygamber döneminde yaşayan keskin zekaya sahip, bilge, alim insandır. Peygamber mi yoksa bilge insan mı İslam alimleri tarafından halen tartışılan konulardandır, görüşlere göre peygamber olmadığıdır. Allah yolunda bir veli olduğu konusunda fikir ayrılıkları da bulunur. Hz. Davut döneminde yaşayan Lokman hekim halk tarafından sevilen sayılan bir kişiliktir. Alim, bilge insan olması halkın dertlerine, sorunlarına çeşitli karışımlarla çözüm getirmesiyle bilinir. Hikmet sahibi insan olarak adı Lokman Hekim olarak yayılmıştır.

Hz. Lokman çok düşünen, keskin zekalı, susmayı erdem bilen, ileri görüşlü kendini Allah yolunda adamış birisidir. Allah’da onu sevmiş hikmet vermiştir, insanlar onun hikmetinden etkilenerek ondan yardım bulurlardı. Her derdin devasını bulan, o dönemin hekimlerinden olmuştur.

Lokman Hekim’in yaşamı Kur’an’da Lokman Suresi’nde bahsedilir.

Lokman Hekim, yaşadığı dönemlerde ölümsüzlüğün karışımını bulur ve söylentilere göre kaybeder. Formül çeşitli kaynaklardan değişik şekillerde anlatılır. Söylentilerden birisi formül Allah’ın emri ile Cebrail tarafından silindiğidir.

58 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz