Okul

Kurtuluş Savaşında Kitle İletişim Araçlarının Önemi

Mustafa Kemal Atatürk, yaşamı boyunca basın-yayın organlarına önem vermiş gelişmeleri için her türlü desteği sağlamıştır. Yaşamında haberleşmenin ne kadar önemli olduğunu öğrenmiştir. Kurtuluş Savaşı döneminde kitle iletişim araçları büyük önem taşımaktaydı. Henüz teknoloji fazlasıyla gelişmemesi imkanlarında kısıtlı olması savaşın kaderini belirleyebilirdi.

Basın yayın ve kitle iletişim araçları ülke genelinde olan gelişmelerin millete iletilmesinde önemliydi. Yapılacak hareketler, alınan kararlar halk tarafından bilinmesi gerek görülmüştür. Kitle iletişim araçlarından yararlanarak halk haberdar edilmiştir. O dönemler gazete ve telgraflar kullanılarak insanlar birbirleri ile iletişim kurarlardı. Halkın gelişmelerden haberdar olarak olaylar karşısında bilinçlenmesinde önemli etkiye sahipti. Birlik beraberlik içinde hareket edilmesinde insanlara bilgi gerekliydi, bunu sağlayan o dönemin Anadolu Ajansının yanı sıra gazeteler olmuştur. Haberler tez vakitte tüm bölgelere ulaştırılarak nasıl yol izleneceği, hangi kararlar doğrultusunda hareket edileceğini öğrenmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmak için yaptığı devrimler ülkenin kitle iletişim araçlarında gelişmesine yardımcı olmuştur. Bundan ötürü kurtuluş savaşı döneminde kitle iletişim araçlarından yararlanarak özgürlüklerine kavuşmuşlardır. Milli mücadele dönemindeki gelişmeler kitle iletişim araçları ile önemli noktaya gelmiştir. Halkın aktif rol oynayarak Atatürk ve arkadaşlarına destek vermesinde rolü oldukça büyüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu