Okul

İç Anadolu Bölgesinin Gelenek ve Görenekleri

İç Anadolu tarihimize en yakın şahitlik eden bölgemizdir. Gelenek ve göreneklerimize burada yoğun şekilde yaşanmaya devam ediliyor. Tarih onları değiştirmediği gibi geçmişlerine daha çok sahip çıkmalarını öğretmişlerdir.

Çorum’da Türkmenler tarafından kış aylarının sonunda “Köse Gezdirme” etkinlikleri yapılır. Civar köylerin katıldığı etkinlerde bin yıl öncesine dayanan gelenek görenekler burada yaşanır. 1530’lu yıllarda kışın biterek ısınmasıyla koyunların kuzulamasına 50 gün kala şenlikler yapılır. Ekipler tek tek bütün evleri dolaşarak eğlenceli oyunlara davet ederler. Akşam vaktinde bir araya toplanan köylüler halay çeker, sohbet eder, yemek yer, konuşmalar yapar gülüp eğlenirler.

Halk Oyunları

Sinsin oyunu: Meydanın ortasında ateş yakılır, erkekle çevresinde dizilerek halka oluştururlar. İki kişi birbirlerini kovalar ve sonra ateşin üzerinden atlayarak kime dokunursa bu sefer o kovalamaya devam eder. Oyun davul zurna eşliğinde oynanmaktadır.

Serçe oyunu: Tek başına oynanan yöresel onlardan olup oyuncu ortaya gelerek elindeki mendili yere bırakır. Diz çökerek ağzı ile mendili yerden alarak bitirir. Davul zurna eşliği ile oynanır.

Öteyüz oyunu: Erkeklerin halay gibi oynadıkları oyundur. Davul zurna eşliğinde oynanır.

Eminem oyunu: Kadınların türkü söyleyerek halay çektikleri oyunlardandır. Erkekler oyunu oynarken çok daha hızlı el ve kol hareketleri yaparlar.

Yöresel Giyim

Günlük giysi: Günlük giyimde ev içi giysilerdir. Ev içinde işlerini yaparken giydikleri şalvardır. Şimdiki giysilerde o kadar değişiklik yoktur. Aksaraylı kadınlar şalvar ve işlikle (gömlek) giymektedir. Tarih boyunca şalvar özelliğini kaybetmeyerek halen giyilmektedir.

Yöresel Yemekler

Erişte: Yufka hafifçe ince ince kesilerek güneşte kurutulur. Makarna gibi pişirilerek tereyağı ie yenir.
Sepe: Ekmek niyetine yenilen küçük ölçülerde olan yufkalardır.
Çörek: Hamur mayalanıp geniş kaplar içerisinde pişirilir.
Kuskus Pilavı: Un ve yumurta birbirlerine karıştırılarak küçük parçalar halinde ayırarak kurutulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu