Okul

Saygı İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Atasözleri geçmiş tarihte atalarımız tarafından belirli bir durumu ifade etmek için kullanılmıştır. Doğru sözler günümüze kadar ulaşarak yüzyıllarca ömrü olmuştur. Saygılı olmak ve davranmakla ilgili atasözleri ve onların anlamlarını anlamak için elimizden geleni yapacağız.

Her şey incelikten kırılır, insan ise kabalıktan kırılır: Eşyalar ince yapıldığı takdirde ufak bir ağırlık yada baskı sonucunda kırılırlar. İnsanların kırıldığı ise kabalıktır, başkalarına karşı kaba davranırsak onları kırarak küstürmüş oluruz.

Su küçüğün, söz büyüğün: Küçükler su konusunda daha dayanıksız olacağından dolayı ilk önce onlar içmeliler, konuşurken de büyüklerimizin yanında sessiz sedasız kalmalıyız bize bir şey sormadıkları sürece cevap vermememiz gerekiyor.

Ulular körü olsa basıp geçme: Büyüklerimiz önemli konumlarda olmasalar dahi onlara daima saygılı davranmalıyız. Toplum hor görüp ezse bile biz büyüğümüz olduğu için saygı göstermeliyiz.

Öpülecek el ısırmaz: Saygı gösterdiğimiz kişilerden bize zarar gelmez. Onlar karşısında değerli ve zararsız olduğumu gösterir.

Aklınla rezil olursun, aklınla vezir olursun: Aklını doğru şekilde kullanman doğrultusunda vezir olup saygıda görebilirsin, rezil olup utançta duyabilirsin.

Köpek bile yal yediği kaba pislemez: Köpekler yediği kaba asla pislemezler, bize de iş veren karnımızı doyuran yere sahip çıkarak korumalıyız.

Önce baldın, pekmez oldun; şimdi para etmez oldun:
Davranışlarımıza dikkat etmediğimiz sürece insanların gözünde değerimiz git gide azalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu