Okul

İçki Bütün Kötülüklerin Anasıdır Anlamı

Henüz İslam dini Arabistan’da yayılmadan önce halk alkole oldukça düşkündü. Alkol tüketiminden dolayı insanlar sağlıklı düşünemediğinden fazlasıyla hata yapmaya başladılar. Peygamber efendimiz halkın durumunu görünce sağlıklı kararlar veremediklerini görmüşlerdir. Hz. Muhammed bu durumu “içki bütün kötülüklerin anasıdır” hadisinden insanlara en büyük zararı içkinin vereceğini düşünmüştür. İnsanların karar almasını etkilemesi zor yaşamlar yaşamasına sebep olmuştur. Din yolundan ayırarak insanları kötülüğe, şeytanın vesveselerine kapılmalara neden olduğudur.

Günümüzde alkol tüketimi beyin kontrolünü etkileyerek insanların sağlıklı düşünmelerini olumsuz şekilde etkilediğidir. Fiziksel ve ruhsal olarak gerileme, kendi düşüncelerinden kayıplar yaşanmasına sebep olmuştur. İçki içen insanların beyni uyuşur bir müddet sonra karar vermekte sıkıntı yaşar. İçki içmek insanların akli dengesini etkiler. Kötülüklere meyilli olarak kararsız kalır. Mantıklı düşünemediğinden dolayı devamlı olumsuz etkilenir. Alacağı kararlar daima kendisine ve çevresindekilere zarar verir. İçki içmek kötü alışkanlıkların en başında gelmektedir. İnsanları kötülüğe iter, çıkmaza sokarak geri dönüşü olmayan yola itmektedir. İnsanın bu yolda kendisini toparlayabilmesi için çok dikkatli olmalı ve o yönlü kararlar vermelidir.

Alkol gibi sağlıklı düşünmeyi etkileyen zararlı içeceklerden uzak kalınmalıdır. Kişinin yapmayacağı hatalara yönlendirerek zor günler yaşamasına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu