Okul

Düşünce ve İfade Özgürlüğü Nedir

İnsanlar tarihleri boyunca çevrelerinde olanları daima yorumlamıştır. Özgür şekilde düşünerek eleştiride bulunmuştur. Fiziksel olarak eylem gerçekleşmese dahi özgürce düşüncelerini ifade etmiştir. Toplu halde yaşayan insanlar düşüncelerini ifade edebilmelidir. Herkesin düşüncesi birbirinden farklı olarak etkin şekilde dile getirebilirler. İnsanların farklılıkları kendisini ortaya çıkartarak olaylardan ders çıkartabilir. Farklı olanlara karşı hoşgörü göstererek yaşamını sürdürebilmektedir.

Düşünce ve ifade özgürlüğü en başta insanların özgürce aklından geçenleri dile getirme durumudur. Bu hak insanlara verilmeli ve özgür ülkede buna saygı gösterilir. Kimsenin kişilik haklarını zedelemeden yapılacak yorumlar düşünce özgürlüğünü yansıtır. Düşüncelerimiz kafamızda şekillenebilir özgürce dile getirilerek yorumlanabilir. İnsanlar düşüncelerini özgür şekilde ortaya koyarak yansıtabilmektedir. İnsanlığın faydası olabilecek düşünceler sayesinde gelişir ve toplumsal ilerleme sağlanır.

İnsanlık tarihi boyunca özgürce düşünerek gelişmeler elde etmiştir. Özgür düşüncesini kullanarak olayları yorumlayıp belli anlamlar kazandırmıştır. Toplumların düşüncelerden etkilenmesi insanlığın gelişmesini önleyerek savaşlar ve sıkı yönetime sebep olur. Düşünmek insanları geliştiren insanları uzaklara ulaştıran düşünceleri kapsamaktadır. Bizde insan olarak düşüncelerimiz en saf haliyle yansıtarak insanlara aktarmamız mümkündür. Güzel düşünceler gelişmelere, ilmin daha da ileriye giderek insanlığı medeniyete ulaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu