Dini Bilgiler

İftar Ne ile Açılır?

Ramazan aylarının gelmesi ile oruç tutanların sayısı hayli fazla olmaktadır. İslam dünyasında oruç tutan milyarlarca Müslüman için oruç tutanların iftarda ezan okunmasıyla nasıl oruç açacakları tartışılmıştır. Bunlara daha önceden günümüze ulaşan hadisi şeriflerin yanı sıra rivayet edilen bilgilere göre iftarın “hurma” ile açılması gerektiğidir. Hurmanın bereket olduğu ve bunu bulamayan kişi su ile açmalıdır.

Peygamber Efendimiz oruç tutarken orucunu açarken hurma yediği bilinmektedir. Hurma bulamadığı zamanlar ise su içerek orucunu açmıştır.

Rivayetlere göre oruç açarken taze bir hurma, olmazsa birkaç yudum su ile oruçlarının açılacağı olmuştur.

Hurma meyvelerin en önemlisi olup katık olarak tüketilmesi gerekmektedir. İftar vaktinde tüketilmesi ile kan şekeri dengelendiği gibi kişinin rahatlamasını sağlamaktadır. İftar vaktinde su içmekte oldukça faydalı olmaktadır.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) orucunu açarken hurma yiyerek açtığı bilinmektedir. Bulamadığında su ile açarak iftar yemeğine devam ederdi.

Günümüzde iftar açarken hurma bulamayanlar su içer yada onun yerine zeytin yiyerek oruçlarını açtıkları bilinmektedir. Her iki şekilde de açılır herhangi bir günahı yoktur, mümin kardeşlerimiz bulabilirlere hurma ile açsınlar olmadı su ile açarak devam edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu