Okul

İglo Evlerinin Özellikleri Nelerdir?

İglo evleri kutupları eskimoların av dönemlerinde, geçici veya kalıcı olarak yaşadıkları yapılardır. İglo evleri soğuğa karşı oldukça dayanıklı yapılardır. Eskimolar Amerika’nın ve Grönland’ın kuzeyinde kutuplarda yerleşim yerleri kurmuşlardır. Soğuğa dayanıklı olan Eskimolar bölgeye adapte olmuşlardır. Yaşamlarını devam ettirebilecekleri İglo denilen evlerden inşa etmişlerdir. İglo evlerinin diğer evlerden farklı buz kalıplarından yapılmış olmasıdır. Soğuk ve rüzgara karşı dayanıklı olan evlerin içinde yakılan küçük bir ateşle ısınmaktadır.

İglo evlerinin yapımına baktığınızda buz kalıpları gözünüze çarpacaktır. Temelinde sadece sıkıştırılmış kar vardır. Kar doğru şekilde sıkıştırılarak soğuğu geçirmesi önlenir. Eskimolar yaşamları boyunca İglo evleri yaptığından bu işi iyi biliyorlar. İglo evinin büyüklüğüne bağlı olarak kalıpların boyu farklılık gösterir. Kar çok sert bir şekilde toplanarak kullanılır.

İglo evlerinin sıcaklığı yaklaşık 16-17 dereceye kadar yükselebilir. Sıcağı içeride hapsettiği gibi ısınma konusunda içindekilere imkan vermektedir. İçeride yakılan mum ile eriyen duvarlar tekrar donarak yapıyı güçlendirir.

İglo evlerinin özellikleri

İglo evleri buz kalıplarından yapılır.

İglo evlerinin girişleri çok küçüktür.

İglo evlerinin içi dışarıya göre daha sıcaktır.

İglo evlerinde buz kalıpları yukarıya doğu eğime sahiptir.

İglo evleri zamanla eriyebileceğinden dolayı yenilenmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu