Okul

İhtiyaçlarımızı Karşılamakta Kullandığımız Çevrenizdeki Doğal Kaynaklar Nelerdir

Temel ihtiyaçlarımız olan doğada bulunan yaşamsal kaynaklardır. Hava, su, güneş yaşamsal olup diğer ihtiyaçlarımız maden, rüzgar’dır.

Rüzgar: Enerji üretim için kullanılır. Elde edilen enerji sayesinde ampuller yanar, makineler çalışır, hayatımızı kolaylaştırır.

Güneş: Dünyamızın ısınmasını sağlar. Canlıların yaşamı için gerekli olan enerjidir.

Maden: İnsanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için kendilerine eşyalar yapmak için kullanırlar. Ağaçlardan faydalanarak çeşitli eşyalar yapabiliriz. Koltuk, sandalye, masa, yatak yapımında ağaçlardan faydalanmaktayız.

Temel yaşamımızın gereksinimi olan sudur. Canlıların yaşam döngüsünü sağlaması için suya gereksinim duyarlar. Doğada bol miktarda bulunur, günümüzde depolanmalarını barajlar sağlanır. İnsanlar kendi ihtiyaçlarını depolayarak ilerde zorluk çekmelerine karşı önlem almışlardır. Çünkü yıl boyunca devamlı yağış olmadığından dolayı, yağışlı dönemlerde birikim sağlıyorlar.

Toprak bütün canlılar için gereklidir. Bitkilerin yetişmesinden canlıların korunmasına kadar ihtiyaç duyuluyor. Doğamızı temizlediği gibi oluşacak kirliliğin önüne geçiyor. Suyun, havanın oluşumunda toprak önemlidir.

9 Yorumlar

  1. Çok teşekkür ederim.Ödevime çok yardımcı oldun.ALLAHIM SENİNDE TÜM DERSLERİNİ 5 YAPSIN TÜM SINAVLARIN 100 GELSİN AMİN.Tekrardan çok teşekkürler *-*

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu