Okul

İki Dinle Bir Söyle Atasözünün Anlamı

Atalarımızın söylediği anlamlı sözler geçmişten günümüze taşınmış atasözü olarak yerini almıştır. Edindikleri tecrübeler doğrultusunda onları söyledikleri sözler yerli yerinde olmuştur. Sözlerin gücüne inanarak söylenen sözleri anlamlı şekilde şekillendirmek gereklidir.

İki dinle bir söyle sözünün anlamı; Çok konuşmak yerine az konuşarak gereksiz yere boş sözlerden sakınarak konuşmaktır. Az ve öz konuşmayı ifade eden atasözü insan içinde de etkilidir. Sözleri kıvırarak çeşitli şekilde insanlara aktarmak yerine çok dinlemeli az konuşarak insanlara nasihat vermelidir.

Örneğin atasözleri günlük hayatın her alanında kullanılır. Çok dinleyen ve az konuşan insanlar olaylar karşısında net bir şekilde bilginin aktarılmasıdır. İstenilen cevabı karşımızdakine bu şekilde vererek anlatabiliriz. Güzel konuşmanın önemini kaybetmeden insanlara sunulması gerekir. Çok konuşan insan saçmalar boş konuşarak insanların canını sıktığı gibi konuşma konusunda oldukça saçmalamaktadır. Ölçülü konuşmak her zaman daha etkili, insanlara anlatılmak istenilenleri net şekilde anlatır. Boş boş konuşmak olaya vakıf olmayı zorlaştırdığı gibi anlaşılmasını da zorlaştırır. Az ve öz konuşarak kendimizi daha iyi şekilde ifade edebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu