Okul

İklim Değişikliği Nedir

İnsanlığın hızlı bir nüfus artış göstermesi ile gelişen tüketim artışı, teknolojinin ilerlemesi ve teknolojiye bağlı kullanılan gazlı maddeler dünyamız üzerinde ki atmosfer tabakasını geçemeyerek atmosferdeki birleşiklerin değişmesine neden olmaktadır. Zaman ilerledikçe yoğunluğuda artan bu maddeler atmosferdeki ısı yoğunlaşmasını arttırarak Küresel ısınmaya neden olmaktadır. Küresel ısınmalar zaman içerisinde iklimlerin de değişmesine neden olmaktadır. Dünyamız için de büyük tehlike oluşturmakta olan küresel ısınmanın önlenebilmesi için bilim adamları yoğun çalışmalar yapmaktadır.

Dünyadaki ısı her geçen gün artmaktadır. Küresel olarak ısının artması sonucunda bilim insanları önemli çalışmalar yapmıştır. Gerçekleşen ısı değişiklikleri dünya üzerinde iklimlerin etkisini değişmesine neden olur. Kutup bölgelerinde soğuk iklimler yerini değiştirerek farklı iklimlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Küresel ısınma önlenmesi sonucunda iklim değişiklikleri önüne geçilebilir. Toplumsal anlamda yapılacak değişiklikler sayesinde iklimlerde meydana gelen değişiklikler kökten çözülebilir olur.

İklimlerde olan ufak değişiklikler canlıların, insanların, bitkilerin yaşamlarını doğrudan etkilemektedir. Dünyanın güneş sistemindeki yörüngesinde ufak değişiklikler dahi iklimleri etkilemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu