Okul

İklim Değişiklikleri Bitki ve Hayvan Türlerini Nasıl Etkiler

İklimler uzun vadeli doğa olaylarının kalıcı halde devamlılığını gösterir. Belli bir coğrafya üzerinde yaşayan canlı türleri iklimlerden etkilenerek çeşitli göçler, değişimler geçirmektedir. Yaşam şartlarına göre hayvanlar ve bitkiler uyum sağladığında burada çoğalarak türlerini belirlerler.

İklim ve bitki örtüsü yeryüzü şekillerine göre şekillenmektedir. İklimin etkisine bağlı olarak bazı bölgeler kurak olurken bazı bölgeler yeşilliktir. Türkiye’de birden fazla iklim çeşidi olmasından dolayı çeşitliliği de arttırmıştır. Sibirya iklimi, Akdeniz iklimi, İran-Turan iklimi Anadolu coğrafyasındaki hayvan ve bitki çeşitliliğini belirlemiştir.

Anadolu topraklarında bir çok canlı türü yaşamını devam ettirmiştir. Canlılık hayatında önemli faktörler arasında görülmektedir. Fiziksel, morfolojik ve biyolojik değişiklikler canlı yaşamını etkiler. Coğrafyaya özgü olarak meydana çıkan oluşumlar değişiklik gösteriyor. Bitkilerin endemik tür olarak ortaya çıkmasında bitki örtüsünün çeşitliliği vardır.

Hayvanların yaşadığı coğrafyaya uyum sağlamaları, göç yolları ve beslenme alışkanlıklarına göre değişiklik gösterir. Yerleşik hayvanların yaşam koşulları oldukça etkilidir. Besin zincirinin değişmesi iklim değişikliklerini de etkiler.

Soğuk ve sıcak iklim koşullarında canlı türleri coğrafi özelliklere uyum sağlayarak devam ederler. Bölgenin koşullarına göre karar verilerek sonuca ulaşırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu