Sorular Cevaplar

İklime Göre Ev Tipleri Nasıldır

Farklı iklim ve bitki örtüsüne sahip olan yerlerde evlerin mimarisi oldukça farklıdır. Yaşadıkları bölgelerin sıcaklığına bağlı olarak binaların yapılarında değişiklik görülür. Çeşitli malzemelerden yapılan evler serinlik verdiği gibi soğuğunda içine girmesinin önüne geçer.

Ya aylarında uzun kuraklık ve sıcaklığa maruz kalan kişiler için taş evler ideal olmaktadır. Yazın evin içi serin olduğu gibi insanlar sıcaktan fazla etkilenmezler.

Ormanlık alanlarda yapılan evler ahşap malzemeden yapılarak yazın sıcaklığından fazla etkilenmesinin önüne geçilir.

İç Anadolu bölgesindeki evlerin bir çoğu kerpiç ve tuğladan yapılmıştır. Evlerin genelde çatıları düz olup buralarda çeşitli yiyeceklerin kurutma işlemleri yapılırmış. Kış aylarında evlerin içi sıcak, yaz aylarında evler serin ve temiz hava ile dolarmış.

Evler dönemin şartları bakımından çeşitli farklı malzemelerde yapılır olmuşlardır. Bursa Cumalikızık evleri çamur sıvalı olarak duvarlar, mavi, mor, koyu sarı, açık yeşil gibi farklı renklerle boyanmışlardır. Suya dayanıklı olmayan kerpiç diğer malzemelerle birlikte karıştırılması sonucunda oldukça dayanıklı hal alır.

Afrika sıcaklarında evler genellikle çalılardan yapılır. Yanları ve kenarlarının açık olması sıcaklığın fazla hissedilmesinin önüne geçmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu