Okul

Tavus Kuşu ile Baykuş Arasındaki Benzerlikler

Tavus kuşu, sülüngiller familyasına üye olan iki kuş türünden birisidir. Kur yapacakları zaman erkek tavus kuşlarının yanında kuyruklarını tanırlar. Dişi tavus kuşunun kahverengi ya da gri tonlarda kuyrukları bulunur. Erkek tavus kuşunun heybetli haldeyken çıkardığı sesler rahatsız edici olur.

Baykuş, kuyrukları kısa olan kuşlardır. Kanatları enine göre daha uzundur. Kanatları geniş olmasından dolayı açtığında bir insan boyunu bulur. Serçe kadar küçük gagaları vardır. Pençeleri keskin, kanca tırnakları olan döner parmakları olmalıdır. Kuvvetli pençeleri sayesinde avına kilitlenerek yakalayabilmektedirler. Vücutları yumuşak tüylerle kaplıdır. Uçuş sırasında tüylerinin inceliği sayesinde korunabilirler. Gözlerinin büyüklüklerinden dolayı öyle fazla hareket ettiremezler. Araba farkları gibi başlarını çevirdikleri yönleri görürler.

Benzerlikleri bakımından birbirlerine yakınlardır. Tüyleri ve yapıları bakımından ikisi de kuş türleridir.

Farklılıkların incelediğimiz zaman baykuşlar yırtıcı kuşlar, tavus kuşları yırtıcı değildir. Baykuşlar geceleri çok iyi görürler, tavus kuşları çok iyi göremezler. Baykuşlar yüksekten uçar tavus kuşları ise çok yüksekten uçamazlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu