Okul

İklimin Ulaşım Türleri Üzerindeki Etkileri

İklim türlerinin birbirlerinden değişik olmasına bağlı olarak ulaşım araçlarına doğrudan etki yaratır. Kullanılan çeşitli araçlarda değişiklikler yapılması gerektiği gibi daha dikkatli olması gerekmektedir.

Sisli havaların olması karayolu, hava yolu, deniz yolu ulaşımını doğrudan etkilemektedir. İnsanların bir yere giderken önünü görmemeleri kazaya sebebiyet vermektedir. Sisli olan yerlerde araç kazalarının sıkça yaşandıklarını görebilirsiniz. Uçaklarda dahi sinyal vericiler olmaması durumunda ciddi kazalar olur.

Karlı havalarda insanlar araçlarına hakim olamazlar. Karayollarında yollar buz tutarak kaygınlaşır. Deniz taşıtları denizde sağlıklı şekilde yol alamazlar. Hava taşıtları ise dondan dolayı iniş ve kalkışlarda sıkıntı yaşar hatta depoları dahi donar.

Yağmurlu havalar karayolu ulaşımını fazla etkilemez. Deniz ulaşımını doğrudan etkileyerek dalgalardan dolayı batma tehlikesi yaşanabilir. Uçaklar yıldırım çarpmasından dolayı motorları ve mekanik arıza yaşamasından dolayı düşme tehlikesi yaşarlar.

Yüksek sıcaklıklardan dolayı ulaşımda insanlar bunalarak kalp krizi, bayılma ve bilincini kaybedebilir. Araç lastiklerinde erime meydana gelerek sağlıklı şekilde istedikleri noktalara ulaşamazlar. Demiryollarındaki raylar gerektiğinden fazla genleşerek kazalara sebebiyet olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu