Okul

Hacca Giden Birisiyle Röportaj

Hacca gitmek her Müslüman kişinin kutsal vazifelerindendir. Giden kişiler ibadetlerini yerine getirerek hayatları boyunca yaptıkları hataların telafisi ibadetlerini yapar. Hacca gitmek Allah rızasını kazanarak cennette gitmek istemektir. İbadetler yapılarak kötülüklerden uzak duracaklarına karşı tövbe ederler. Hacca gidip ibadetlerini yerine getiren birisiyle yaptığımız röportaj örneğini anlayabilirsiniz.

Kendinizi tanıtır mısınız?
Ben Hüseyin, memur olarak çalışıyordum emekliyim.

Hacca gitmeye nasıl karar verdiniz?
Her Müslüman’ın hacca gitmesi gerekir. İbadetlerini yaparak tövbe etmelidir. Allah nasip etmesiyle bende hayırlısıyla hacca gittim.

Kaç yaşında hacca gittiniz?
Şuan 57 yaşındayım.

Hacca gitmek için ne türlü hazırlıklar yaptınız?
Pasaport işlemleri, kenarda birikim, ihram ve ayakkabı gibi ihtiyaçlarımı hazırladım. Haçta okuyabileceğim kitaplar aldım.

Orada ne kadar süre kaldınız?
Hacca 2014 yılında gittim 30 gün civarı kaldık.

Unutamadığınız bir anınız var mı?
Orada yaşadıklarımız hiçbir şekilde unutamadım. Hayatımızın en güzel ve huzurlu anlarını yaşadım. Kendimi mutlu ve huzurlu hissettim.

Döndüğünüzde neler hissettiniz?
Orada olmayı herkese nasip olmasını istiyorum. Çok güzel yerler ve kutsal topraklar olması, beni mutlu etti. Dünya hayatının boş olduğunu anladım.

Son olarak neler söylemek istersiniz?
İnsanlar dünya hayatına kendisini kaptırmış. Asıl hayat ahirette olacaktır. Yapacağımız iyilik ve güzellikler sayesinde geleceğimizi hazırlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu