Okul

İlk Çağ Anadolu Uygarlıkları Ve Özellikleri

Tarihten öncede yerleşik yaşamaya ihtiyaç duyan insanlar bazı uygarlıklar çerçevesinde yaşamaya devam etmişlerdir. Anadolu toprakları da kurulan bu uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan terler arasındadır. Anadolu’nun bu anlamda yerleşik yaşam için elverişli olması insanların Anadolu’ya göç etmelerine neden olmuştur. Aynı zamanda o yıllarda en önemli geçim kaynakları olan tarım ve hayvancılık yapımına da elverişli olması, İlk çağ Anadolu uygarlıklarının kurulmasına neden olmuştur. Ticaret ve Göç yollarının da Anadolu üzerinden geçmesi, uygarlıkların burada kurulmasına neden olmuştur.

İlkçağ Anadolu Uygarlıkları Hangileridir?

İlkçağ döneminde kurulmuş olan bazı medeniyetler, tarih öncesi yaşam hakkında önemli bilgiler vermektedir. Hititler, Lidyalılar, Frigyalılar ve İyon Uygarlığı gibi medeniyetler başlıca isimler arasındadır. İlk çağda kurulan tüm uygarlıklar krallık yönetim biçimi ile yönetilmekteydi.

İlkçağ Anadolu Uygarlıklarının Özellikleri

Tarihten önceki geniş bir zamanı kapsayan İlkçağ Anadolu uygarlıkları, yerleştikleri bölgelerde birçok yeniliklere adım atmışlardır. Hitit uygarlığının tarihi ilk meclisi kurması, Frigyalılar ise, heykel ve sanat alanında gelişme göstermiş olan uygarlıklardan biridir. Kurulan bir uygarlığın bazı güçler tarafından yıkılmasının ardından sürekli yeni uygarlıklar kurulmuştur.  Lidyalıların parayı ilk kez kullanan uygarlık olduğu ve ticaretin en gelişmiş döneminin Lidyalılar zamanında yaşandığı da önemli bilgiler arasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu