Sorular Cevaplar

İlk Cuma Namazı Nerede Kılındı

Cuma namazı, İslam dinini şartlarından biridir. Erkekleri Cuma namazına gitmeleri gerektiği gibi Müslüman kişiler için Cuma günü bayram ilan edilmiştir. Her Müslüman erkeğin her Cuma günü camiye giderek ibadet etmelidir. Öğle namazı ile birlikte kılınan namaza denir. Erkekler tarafından camiye giderek birlikte kıldıkları namazlara denir.

Cuma namazının kılınması dinimizce farz sayılmıştır. Durumu varsa herkesin Cuma namazına giderek cemaatle birlikte kılması gerektiğidir. Rivayetlere göre Peygamber efendimiz Perşembe günü namaza gelmeyenin Cuma günüde gelmemesi gerektiğini belirtmiştir.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) İslamiyet’i yaydığı dönemlerde sekiz gün boyunca Küba’ya yolculuk yapmıştır. Küba’ya ulaşılmasıyla beraber ilk mescidi burada yapmıştır. Peygamber efendimiz tarafından ilk Cuma namazı “Ranuna Vadisi”nde Adiy B. Neccaroğulları ile birlikte kılınmıştır. Namazın ardından Medine’ye yol almaya devam etmiştir.

Cuma namazı ile ilgili ayetler

62:9 – Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağrıldığı(nız) zaman, Allah’ı anmaya koşun, alışverişi bırakın.
Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır.

62:10 – Namaz kılındıktan sonra yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan (nasibinizi) arayın. Allah’ı çok anın ki kurtuluşa eresiniz.

62:11 – Bir ticaret ve eğlence gördükleri zaman hemen dağılıp ona gittiler ve seni ayakta bıraktılar.
De ki: “Allah’ın yanında bulunan, eğlenceden ve ticaretten de hayırlıdır. Allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu