Okul

İlk Dünya Haritasını Kim Çizmiştir

Günümüze kadar gelmiş bulunan yeni keşifler adına büyük önem arz eden ve özelliklede matematiksel coğrafya alanında da birçok kâşif ve bilim insanına kaynak olmuştur ilk dünya haritası. Dünya haritasını çizen birçok bilim adamı ve denizci bulunmaktadır.

Adı ilk dünya haritasıyla anılan bilim insanları kimlerdir?

Adı ilk dünya haritasıyla anılan birçok gökbilimci, bilim insanı denizci ve kâşif bulunmaktadır. Bunlardan bir kaçını şöyle sıralayabiliriz; İskenderiyeli Yunan gökbilimci Klaudyos Batlamyus, Alman kartograftı Martin Waldseemüller, Osmanlı imparatorluğu döneminden bildiğimiz Türk denizci Piri Reis ve Kristof Colomb.

İlk dünya haritasını çizen kişi Piri Reis midir?

‘Piri Reis Haritası’ olarak adlandırılan harita Piri Reis tarafından 1513 yılında çizilmiş ve 1517 yılında padişaha sunulmuştur. Dünya haritasının halen mevcut bir parçası olan harita Afrika ve Avrupa’nın Batı kıyılarını, Atlantik okyanusunu, Amerika’nın Doğu kıyılarını gösterir. Fakat ilk dünya haritası olarak adlandırılması doğru değildir. Çünkü Piri Reis Haritasından öncede çizilmiş olan haritalar bulunmaktadır.

İlk dünya haritası kim tarafından çizmiştir?

Piri Reis Haritasından önce 1507 yılında Alman kartograftı Martin Waldseemüller tarafından çizilen bir harita mevcuttur. Bu harita da Amerika, Avrupa, Afrika ve Asya’nın dışında Asya ile Amerika’yı ayıran Büyük okyanusta çizilmiştir. İlk kez bu haritada Amerika kıtası Amerika olarak geçmiştir. Bu haritadan da önce Divan-ü Lügat-it Türk de bulunan Kaşgarlı Mahmut’ a ait bir haritada yer almaktadır. Ama sorumuza gelecek olursak saymış olduğumuz haritalardan daha da önce çizilmiş olan ilk dünya haritasını İskenderiyeli Yunan gökbilimci, coğrafyacı, matematikçi ve astronom olan Klaudyos Batlamyus tarafından çizilmiştir. M.S. 150 yılın da ilk dünya haritasını çizmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu