Okul

Kutup Yıldızı İle Yönümüzü Nasıl Buluruz

İnsanlar ezelden beri yönlerini bulmak için çeşitli şeylerden yararlanmıştır. Gördüğü nesneler, yapılar, gökyüzü, taşlar kayalar gibi değişmektedir. Gece ve gündüzün oluşumu gökyüzünde yıldızların görünmesine neden oluyor. Çeşitli yıldızlardan gelen ışıklar diğer yıldızlarına parlamasına belirgin olarak gözükmesine nedendir.

Güneş, ay ve yıldızlar gökyüzünde bulunur. Belirli periyotlarla yıldızlar belirli yerlerde devamlı gözükürler. Bazı yıldızlar sabittir ve geceleri onlara bakarak kendimizi bulabiliriz.

Kutup yıldızı sabit olan yıldızlardan biridir. Kuzey yarım küreden görünen kutup yıldızı daima kuzeyi gösterir. Geceleri yön bulmak için kutup yıldızından yararlanarak yönümüzü bulabiliriz. Diğerlerine göre çok daha parlak olması ve tek başına durması yön bulmayı kolaylaştırmaktadır.

Kuzey yarım küreden baktığımızda gökyüzünde kutup yıldızı çok daha belirgindir. Bir çok parlak yıldız olmasına rağmen kutup yıldızı kendisini daha belirgin gösterir. Geceleri bulutsuz havad da kutup yıldızını bularak yüzümüzü ona dönüp kuzey olduğuna karar verebiliriz. Kutup yıldızı denizcilerin, doğacıların, yön bulmak isteyen herkes için yön gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu