Okul

İlk Düzenli Ordu Kim Tarafından Kuruldu

Osmanlı devleti ilk olarak beylik olarak kuruldu. Zamanla fetihler yaparak ve bölgelerdeki köylerle birleşip devlet haline ulaşmıştır. Devlet’in kurulması ile fetihler hızlanarak toprak sınırları genişletilmiştir. İlk büyük fetihlerde birisi Bursa’nın fethi olup Osman bey vefat eder, yerine oğlu Orhan gazi geçerek devletin başında yer almıştır. Babasının vefatından sonra Bursa’nın fethini gerçekleşmiştir. Devletin merkezi Bursa kabul edilmiştir.

Fethin ardından Orhan Gazi, Osmanlı tarihinde ilk düzenli ordunun kurulması için çalışmalar başlatmıştır Düzenli ordu iki şekilde “yaya” ve “atlı birlikler” den oluşmuştur. Düzenli ordu Yeniçerilerden oluşarak komutası Yeniçeri ağalarına bırakılmıştır.

Düzenli ordu Orhan gazi döneminden sonra tekrar düzenlendi ve Yeniçeri ocağının başına I. Murat zamanından tekrar düzenlenmiştir. Osmanlı ordusu daha düzenli olması Fatih Sultan Mehmet döneminde gerçekleşmiştir. Dünyanın en güçlü ordularından birisi haline gelerek yapısal durumu örnek alınmıştır. Osmanlı Devleti’nin düzenli ordusu onluk, yüzlük ve binlik bölümlerden oluşmaktaydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu