Okul

Temiz Bir Çevrenin Sağlığımız Üzerindeki Etkileri

Yaşadığımız çevrenin temiz olması sağlığımızı olumlu etkilediği gibi kirlilikte olumsuz etkiler. Temiz oksijenin olduğu, dokunduğumuz yerlerin hastalığa sebep olmaması insana huzur verir. İçimize çektiğimiz hava bizi adeta serinleterek dinç olmamızı sağlar. Solunum anlamında kendimizi iyi hissederiz. Temiz olan çevre rahatlık verirken hastalıklarında önüne geçmemizi sağlar.

Kirli çevre enfeksiyonlara sebep olarak hastalıkların yaygınlaşarak çevresel kirliliğe neden olur. Temiz olmayan çevrede kötü kokular, salgın hastalıklar olarak bizleri rahatsı eder. Zararlı gazlar insanların akciğerlerinde çeşitli hastalıklara neden olarak enfeksiyonun oluşmasına nedendir. Solunum yolu hastalıkları insan sağlığını doğrudan etkileyerek sıkıntı yaşamasına sebep oluyor.

Pis, tozlu, kirli çevrenin olması canlıların hayatını tehdit eder. Çevrede yaşayan bütün canlılar etkilenerek sorun yaşamaları kaçınılmaz olur. Akciğerleri hastalanarak çeşitli kanser hücrelerinin oluşturur. Organlar zarar görerek sağlık sorunlarından dolayı yaşamlarını kaybedebilirler.

Sağlık ve çevremiz iç içe olmaktadır. Yaşamız olduğumuz çevre bize rahatlık ve huzur verirken kirlilik ise mutsuzluk verecektir. Temiz olmak her anlamda hayatımıza olumlu etki bırakır. Çevremizi sevebilir, çalışmalarımızı daha içten derinden sürdürebiliriz. Kirlilik ise insanları mutsuz edecek değerlerden birisi olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu