Okul

İlk Pazar Nerede ve Ne Zaman Kuruldu

Pazar alanları günümüzde mahallelerde ve çeşitli sokaklarda haftada bir olmak üzere düzenlenen alışveriş yerleridir. Ürünler pazar alanında sergilere yerleştirilerek halka sunulurdu. İhtiyacı olan kişiler ihtiyaçlarını gidermek için pazar alanlarından gerekli malzemeleri eşyaları alırdı. Pazarlar yüzlerce yıl öncesine kadar dayanmaktadır.

İlk pazarın kuruluş çok eskiye dayanır. Çiftçiler ve tüccarlar sahip oldukları malları pazarlamak için pazar alanlarını kullanırdı. Ticaret yaparak kendi temel ihtiyaçlarını belirleyerek harcamalarına yardımcı olmaktaydılar.

İlk pazarın kuruluşu Çin’e kadar uzanır. İpek Yolu dolaylarında M.Ö. çağlara dayanmaktadır. İnsanlar ilk pazar alanında ticareti takas yöntemi ile yapmaktaydı. Paranın keşfedilmediği zamanlarda ürünler takasla satılıp alınırdı. Zamanla gelişen dünyada pazar alanları yayılarak dünyanın dört bir yanında kurulmuştur. Paranın geçerli olduğu ilk pazar alanı da Lidya’da kurulmuştur. Paranın icadı ve pazar alanlarında kullanımını yaygınlaştırmıştır. Tarihte ilk pazar Çin’de kurulduğunu söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu