Okul

Ege Bölgesinde Görülen Ekonomik Faaliyetler

Her bölgenin coğrafi özelliklerine göre ekonomik faaliyetleri farklılık gösterir. Yedi bölgemizden biri olan ve denize kıyı olmasının yanı sıra batı bölgemizde yer alan ilimizdir. Ekonomik faaliyetleri oldukça geniş olduğu gibi üretim, turizm, hayvancılık yaygınlaşmıştır.

Ege bölgesi denize kıyı olmasıyla deniz ticareti gelişmiştir, verimli topraklara sahip olarak tarım faaliyetleri, tatil için uygun alan olması turizm faaliyetleri ve sanayi faaliyetlerini desteklemektedir. En fazla tarım ve turizm faaliyetleri gelişmiştir. Yetiştirilen tarım ürünlerinin başında zeytin, üzüm, fındık, tütün ve incir yetiştiriciliği gelir. Bölgede yetişen ürünler oldukça değerli olmaktadır.

Hayvancılık: Bölgede hayvancılık yoğun olarak yapılır. İzmir, Manisa ve Denizli illerinde kümes hayvancılığı gelişmiştir. Muğla, Aydın, İzmir ve Manisa’da arıcılık, kıyı bölgelerde balıkçılık yapılmaktadır. Menteşe yöresinde kıl keçisi yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Madenler: Bölgede maden yetiştiriciliğinde ilk sırada linyit yer almaktadır. Gelişmişlik ve sanayi farklılıkları vardır.

Turizm: Bölgenin denize kıyı olması ve tarihi yerleri içerisinde barındırması turizmin gelişmesini sağlamıştır. Ekonomik bakımından oldukça gelişmiştir.

Jeotermal enerji: Yeraltından çıkan sıcak suyun buhar, gaz ve sudan elde edilen enerji türüdür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu