Okul

İlk Takvimi Kim Buldu

Tarihte ilk takvim M.Ö. 4000’li yıllarda Mısırlılar tarafından zamanı ölçmek için değil Nil nehrinin sularının ne zaman taşacağını öğrenmek için yapılmıştır. Yıl boyunca zaman belirlenerek Nil nehrinin taşacağı zamanlar halk kendisini güvene alırdı.

İlk takvim Babiller tarafından bulunduğu da ortaya atılmıştır. İki dolunay arasında 29,5 günlük bir süreç esas alınarak kameri yıl (ay yılı) ortaya çıkması sağlanmıştır. 1 yıl 354 gün olarak hesaplandı.

Güneş, ay ve mevsimler esas alınarak çeşitli takvimler yapılmıştır. Güneş yılında 365,242 vasati güneş takvimi, ay yılında 354,364 vasati ay takvimi kabul edildi. Ay takvimi güneş takvimine göre 10 gün daha azdır.

Mısırlılar tarafından bulunan takvimde 1 yılı 12 aya bölmüştür. Tarihin ilerlemesi ile İyonlar, Yunanlar ve Romalılar tarafından takvimler geliştirilerek sapta oranları çok daha aza indirilmiştir. Günümüzdeki halini almasında Roma İmparatoru Jül Sezar ve Papa XII. Gregor tarafından günümüzde kullandığımız takvimin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Tarihte bir çok uygarlık kendi takvimlerini yapmaya çalışmışlardır Sümerler, Çinliler, Türkler ve Araplar.

Tarihte mayalılarda takvimlerle ilgilenerek kendilerine özel takvim yapmışlardır. Geçmiş ve geleceği içersinde alan maya takvimi günümüzde kehanetlerin gerçekleşeceğine dayandırılmaktadır.

maya takvimi
maya takvimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu