Okul

İlköğretim Haftası Anlam ve Önemi

Ülke sınırları içinde faaliyet gösteren tüm ilköğretim okullarının açıldığı hafta “ilköğretim haftası” olarak kutlanarak çeşitli etkinliklerle geçirilmektedir. İlköğretim haftasında genel olarak eğitim ve öğretim yılının başlangıcı aşılanmaktadır.

Dünya üzerinde faaliyet gösteren ülkeler eğitim sistemlerinin temelini ilköğretime bağlamaktadır. Bütün eğitim öğretimin temeli ilköğretim alanında atılarak sağlam temellerle önemli yükselişler sağlanır. Eğitimin düzeyinin yüksek olduğu ülkeler refah ve zenginlik açısından önemli yere götürmüştür. Eğitim alan insanların temelleri kuvvetli olması önemli etkinlik yaratıyor. Ülkelerin milli gelirlerinden önemli bir kısmını eğitime ayırması geleceği parlak öğrencilerin yetişmesini de sağlamaktadır. Her kuşağın sıkı ve iyi bir şekilde eğitime sahip olmaları gerekmektedir.

Ülkemizde eğitim öğretime önem verilmektedir. Eğitim alanında yapılan yenilikler sayesinde katkılarda bulunulur, parasız olan insanlara burs verilerek onların başarısı için çalışılmaktadır. İlköğretim eğitiminde öğrencinin ailesi fakir olmasına rağmen onlara katkı sağlanarak okumalarına yardımcı olunmuştur. Fırsat eşitliği doğrultusunda tüm öğrencilerin imkanlarda sağlanması için çalışılmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’i kurduğu dönemlerden günümüze kadar eğitim alanında inkılaplar, çalışmalar ev reformlar yapmıştır. Ülkenin içinde bulunduğu durumdan kurtararak geleceği daha parlak aydınlık bir millet yaratmıştır. Kişiler bağımsız şekilde eğitim almalarına imkan tanındığı görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu