Okul

Biyoçeşitliliği Tehdit Eden Faktörler

Dünya nüfusunun hızla artış göstermesi insanlığın temel ihtiyacı gıda, sağlığın karşılanmasını zorlaştırmaktadır. İnsanlar ihtiyaçlarını karşılamak için doğadan daha çok yararlanmaya başlar ekosistemin bozulmasına temel oluştururlar. Örneğin insanlar hayvanlarını aşırı otlatması sonucunda kuraklık meydana gelir. Dünya üzerindeki denge etkilenerek yangınlar, çevre kirlilikleri, yanlış tarım, aşırı tarım uygulanması, kimyasal kullanımın artması, kontrolsüz avlanma, baraj inşaatları, ormanlara yerleşim yerleri kurulması ekosisteme ciddi zarar verir. Dünya üzerinde her ülkede kullanılan bu uygulama insan yaşamına etki yaratmaktadır.

Teknolojinin gelişmesi yaşam alanlarına zarar vererek insanlar daha modern hayat sunmaktadır. Çevreye verdiği zarar görülmemesi insanların doğrudan etkilenmelerine de sebep oluyor. Bir çok canlı kendi yaşamından etkilenerek kendisini dışarıda görmüştür. Dünya her geçen gün mekanikleşerek canlı yaşamı doğrudan etkilenir olmuştur. Güç bir hale gelerek temel organları olumsuz şekilde etkilenir.

Son yıllarda hızla gelişen teknolojik ürünlerin gelişimi tüm canlıların yaşamını etkilemiştir. Atıkların doğada yayılması, sera etkisinin yaşanması tüm canlılara doğrudan etki yaratmaktadır.

Dünyada yaşanan çevre sorunlarından biri ormanların tahrip edilerek yok edilmesidir. Ormanlar bir çok canlının yaşamını doğrudan etkiler. Kereste, odun, ahşap, mobilya çeşitli malzemelerde kullanılan ağaçlar tüm canlıların yaşamını etkiliyor. Kesilerek tahrip edilen yerlerde canlılar yaşam imkanlarını kaybetmektedir. Kendileri için çok daha farklı yaşam yerlerini tercih ederek doğadaki düzen bozulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu