Okul

İnsan Hakları ve Demokrasi Arasındaki İlişki

İnsan hakları ve demokrasi bir bütün olarak görülmelidir. İnsan yaşamının gereklilikleri insan haklarında belirtilmiş olmasıyla demokraside bunun en büyük güvencesidir. Demokrasinin olduğu yerde insanlar tarafından yönetim haklarına sahip olarak hareket edilir. Hukuk ve yasaların üstünlüğü sayesinde insanların yaşama hakları görülür. Demokrasinin olduğu ortada insanların hakları elinden alınmamaktadır.

İnsan hakları ile demokrasinin ilişkili olduğunu görebilirsiniz. İnsan hakları kişilere doğuştan verilir, insanlar haklarını kullanabilmeleri ve sahip olabilmeleri için demokratik yerlerde yaşamaları gerekir. Hukuk olan ve anayasa tarafından güvence altında alınmasıyla ortaya çıkar. Demokrasinin olmadığı yerde farklı beklentilere girilmemesi gerekmektedir.

Devlet demokrasinin temelini sağlar, demokrasi ise insanların haklarını korur. İnsanlar işlerinden gelenleri yerine getirmek için düzenli çalışmalarda bulunurlar. Demokratik bir yaşamda sürdürebilecek olan yaşamın hak ve özgürlüklerinde güvencesini sunar. İnsan yaşamını kısıtlamamak şartıyla yönetime sahip olan ülkeler insan yaşamını kolaylaştırmaktadır. Demokrasinin imkanları doğrultusunda insan yaşamı devamlılık sağlayabilir. Demokrasi güvence ve halkın huzurunu sağlayacak olan yönetim biçimidir. Ülkelerin kendilerine özgü yönetimler olur, bunlar bazen insan yaşamını olumsuz şekilde etkileyecek izler bırakabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu