Okul

Manastır Şehrinin Atatürk’ün Fikir Hayatının Oluşumuna Etkisi

Atatürk, yaşamı boyunca etkilendiği dört şehir olmuştur. Bunlar İstanbul, Selanik, Manastır ve Sofya şehirleridir. Aldığı askeri eğitimin yanı sıra başarısını burada sağlayarak istenilen noktalara ulaşılmasında yardımcı olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük devlet adamı olma yolundaki fikir hayatıda burada yaşadıklarından kaynaklanmıştır.

Manastır Şehrinin Atatürk’ün fikir hayatındaki etkileri:

Atatürk’ün fikir hayatının etkilenmesinde oldukça önem taşımıştır. Eğitim almak için Manastır’da bulunan Askeri İdadi’de bulunmuştur. Burada vatan ve hürriyet şairlerinden Namık Kemal ve Türkçülüğün savunucularından olan Mehmet Emin Yurdakul ile tanışmıştır.

Eğitiminde öğretmenlerinden Mehmet Tevfik’i tanımasıyla tarih bilinci gelişmiştir. Tarihi konularda fikir hayatına gelişmeler ele etmiştir. Fransız düşünürlerin eserlerine kalarak tarihi öğrenmiştir.

1897 yılında Yunan savaşında zaferle sonuçlanmasıyla barış antlaşmasında masaya oturmasıyla istenilenlerin hedefe ulaşmadığını görmektedir. Yaşanılanlar Mustafa Kemal Atatürk için oldukça etkileyici olmuştur.

Manastır şehrinin tarihine ilgi duyarak milliyetçilik, vatanseverlik duyguları kabarmıştır.

Atatürk’ün ileri görüşlülüğü ve büyük askeri adam olmasındaki fikir hayatının temelleri Manastır’da başlamıştır. Ülke sorunlarını daha yakından görerek çalışmalarını yapmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu