Okul

İnsan Haklarının Özellikleri Maddeler Halinde

İnsan hakları uluslararası antlaşma sonucunda insanlara tanınan haklardır. İnsanların sahip olduğu özellikler doğrultusunda diğer insanlardan ayıracak çeşitli haklar tanınmıştır. Yaşamlarını sürdürmeli insan statüsünde devam etmeleri gereklidir.

İnsan hakları insanlara tanınan özelliklerden dolayı onları diğer canlılardan ayıran haklardır. İnsanların onursal değerlerinin korunması amaçlılığı gerektirmiştir. İnsan hakları koruma altına alınarak insanların değerli yok sayılmasından ve sorunların ortaya çıkması engellenmiştir.

İnsanların yaşadığı ülkelere göre daha çağdaş temle hak ve özgürlüklere sahiptir. insanlar din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin gösterilmiştir. İnsanları canlılardan ayıran haklar sayesinde onlara en başlıca yaşama hakkıdır. Toplum içersinde saygınlık ve eşitlik özgürlük sağlanarak onların korumasını sağlar. İnsanların bağımsızlıklarını sağladıkları gibi bu hakların çiğnememe zorunluluğu getirilerek korunuyor. İnsanlar doğumları ile insan haklarına sahip olurlar. Hürriyet, haysiyet, özgürlük gibi eşit haklarla doğarak yaşamlarına devam ederler.

Her insanın hakkı yasalar tarafından korunarak güvence altına aınmıştır. Anayasa başta olmak üzere insanları ayıran haklar devamlılık şeklinde koruma altındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu