Okul

İnsan Kulağının İşitemediği Titreşimlerden Günlük Yaşamda Kullanıldığı Alanlar

İnsanın duyabileceği ses frekansı 20-20.000 Hz arasında değişmektedir. İnsan kulağın duyacağı ses titreşimleri beli noktalarda olmaktadır. İnsanların işitmediği ses frekansları ise günlük hayatımızın bir çok alanında kullanılır. Petrol araması yapılmasında, yer kabuğunun incelenmesinde, tıp alanında, endüstri ve haberleşme alanlarında, doktorlar tarafından insan vücudunun dinlenmesinde stetoskoplarla kullanımında, denizaltıların çevrelerindeki cisimleri tespit etmelerinde kullanılır.

Yarasalar iyi göremediklerinden dolayı sesleri iyi şekilde duyarlar. Hareket etmeden önce çevreye yaydıkları seslerin kendilerine geri dönmelerini beklerler. Bu sayede çevrelerinin farkına vararak hareket etmeye başlarlar. Canlı ve cansız varlıkların tespitinde yararlanılır.

Yunuslar denizlerde aradıklarını bulmak için sesler çıkartırlar. İnsanların duyamayacağı türden sesler olup kilometrelerce öteye kadar yayılır. Uzaklarda olan her şeyi fark ederek görürler.

Çeşitli hayvanlar insanların duymadığı sesleri işittikleri bilinmektedir. Örneğin 1999 depreminde hayvanlar deprem seslerini işiterek haber vermeye çalışmışlardır. Hafif şiddetli depremleri insanlar hissetmezken yer altından gelen sesleri hayvanlar duyabilir.

İnsan vücudundaki kalp sesini duyabilmek için doktorlar stetoskopları kullanarak araştırmalarını yapmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu