Okul

İnsan Sevgisi İle İlgili Kompozisyon

İnsan sevgisi doğada eşi benzeri olmayan eşsiz değerdir. İnsanların soyu birbirleri ile bağlı olsa da karşısında gördüğü insanı sevmemesi için hiçbir sebebi olamaz. İnsanlar yaratılış bakımından farklı dil, din, ırk, cinsiyete sahip olabilirler. Hiç kimse kendi aile ve yaşamını seçemediği gibi bunlarda göz önünde bulundurulmalıdır.

Duygu ve düşünceler karşımızdakine karşı her zaman açık olmalıdır. Güzellik ve iyilik vurgusuyla karşımızdaki kişi bizi anlayarak yaşam sürdürebilir. İnsanı sevmek en güzel değerlerdendir. Yunus Emre, Mevlana tarafından insan sevgisine dair sözler söylenmiştir. Önemli olan insanın nasıl olduğunu değil saflığı ve içtenliğiyle sevilmesidir. İnsanlar birbirlerini sevdiği zaman anlaşırlar ve toplum gelişme gösterir. Birbirlerine saygı duymaları gelişmelerini ve yaşamlarını bir noktada toplar. İnsan sevgisi insanlar için en önemli değeri oluşturur. Birlikte yaşamlarında hoşgörü ve güzellikler göstermesi bunları oluşturmaktadır. Sevgi paylaşılmazsa eğer insanlar arasında huzursuzluk ve anlaşmazlıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Sevgi insanları bir arada tutarak anlaşmalarına ve geleceğine sahip olurlar. Ancak karşımızdaki kişiye gözümüzle baktığımız vakit insanları sevmek sadece dünya malına bağlı olur. Gönül gözüyle bakılarak insanlar görülmelidir. Severek sevilerek daha mutlu oluruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu