Okul

Savaşlar Hakkında Duygu ve Düşünceler

Savaşların yaşanması toplumun manevi, maddi ve kültürel anlamda gerilemesine neden olmaktadır. Savaş denildiğinde sadece o ülkenin askeri birlikleri değil masum insanlar içinde ölüm demektir. Topluma getirisi olmadığı gibi sadece kayıpları olarak yaşamların son bulmasıdır. Ölüm her an bir nefes kadar yakın olur. Yüzyıllar boyunca sürecek gerileme ve sıkıntılarda yaşanır. İnsanlara ve gelecek çevreye önemli zararlar vererek yok oluşa götürür. Bir milletin tarih sayfalarından silinerek yok olmasındaki en büyük etkiyi bırakır.

Savaşlar güç, yeraltı kaynakları gibi çeşitli sebeplerden meydana gelir. Savaşların kazananı asla yoktur. Bir taraf maddi yıkım yaşarken diğer taraf ise insanlığını kaybeder. Tarih boyunca unutulmayacak sorunlarla karşı karşıya kalınır. Milyonlarca insanın geleceği, yaşamı ve hayatı bundan ötürü olumsuz etkilenir. Savaş tam anlamıyla bir cinayettir ama suçlusu yoktur. Milyonlarca insan öldürülür ama tek suçlu ortaya çıkartılmaz. Ölümlerin üstü adeta savaş adındaki örtüyle örtülerek gözler yumulur. Yurtta ve dünyada barış ortamı için insanlar hareket ederek medeniyet halinde yaşamlarını sürdürmeleri gerekmektedir. Barış sağlandığı takdirde insanlık daha parlak geleceklere el ele hareket edebilirler.

Masum bir insanın ölümünün meşrulaştırılması için savaşlar yaşanmamalıdır. İnsanlığın en önemli değerlerin yok olarak zarar göremsi savaşlardan dolayı olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu