Okul

İnsan Yeteneklerini Nasıl Keşfeder

Canlılar doğada belli bir özellikle yaşama başlar. Her canlının birbirlerinden farklı özellikler var, bunları kullanarak hayatta kalırlar. İnsan doğumundan ölümüne kadar yetenekleri ile birlikte yaşar. Kendisini keşfetmesi ve tanıması sonucunda yeteneklerini de anlar. Canlıları birbirinden ayıran özellikleri olarakta görülebilir.

İnsanlar doğuştan ve sonradan kazandığı bu yetenekler kendisini geliştirdiği sürece ortaya çıkar. Eğitim kişinin hayatını geliştirmesinde önayak olur. İlk çocukluk döneminde başlayan yeteneklerin keşfi ilerleyen yaşlarda daha da ortaya çıkar. Gelişim göstermesi yeteneklerin keşfini kolaylaştırarak insanların ulaşmasına da yardımcı olmaktadır.

Yetenekleri keşfetmek için bazen tesadüflerde yeterli olur. Hiç beklenmedik anda insan kendisinin neye ilgi duyarak yeteneğini fark edebilir. Eğitimle keşfedilen yeteneklere göre insan daha donanımlı olurken, yaşamında insana kazandırdığı yeteneklerde olmaktadır. Yetenekli biri kendisini geliştirerek o alanda üstünlük sağlayabilir. Yeteneğini fark eden ve tanıyan biri ilerleyen zamanlarda bundan yararlanarak harikalar yaratabilir. Geliştirmediği sürece yeteneklerinin farkına varmayarak yaşamına devam eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu