Sorular Cevaplar

İnsanı Diğer Varlıklardan Ayıran Özellikler Nelerdir

İnsan yaratılırken diğer canlılardan üstün yaratılmıştır. Düşünebilen canlılar olarak alacakları kararları düşünerek hareket ettikleri bilinir. Duyguları ve düşünceleri olup etkiye tepki verirler. İnsan dünya üzerindeki en özel canlı olmaktadır. İnsan düşünerek hareket eder, düşünceleri sonucunda davranışlarını yönetir. İnsanlar kendi özgür iradeleri doğrultusunda hareketlerini belirlerler. Yapacaklarını düşünürler, doğru olarak kanaat getirdiği zaman harekete geçerler.

İnsanı diğer canlı sınıfından ayıran özelliklerin başında düşünmeleri, duyguları, akılları gelmektedir. Dilleri sayesinde konuşarak birbirleri ile anlaşabilirler. Bir iş yapacaklarında vücutları elverişli olarak işlerini yerine getirebilirler.

Duyguları olan canlılar olması olaylar sonucunda üzülmelerine ve sevinmelerine neden olmaktadır. Düşünme yetenekleri duygularını kontrol etmelerini sağlar. Konuşmaları ile duygularını karşısındaki insanlara aktarabilirler. Canlıların iletişim kurmaları onların en önemli özelliklerinden olmalarıdır. Hayvanlarda düşünebilen akıllı canlılar olsalardı konuşurak önemli gelişmeler gösterebilirlerdi. Her türlü karar ve inancımızla kendimizi farklı şekillerde ifade edebiliriz. Üretebilen, yaşayabilen ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen canlılara insan denir. Hayvanlar ve diğer canlılardan kendisini ayırmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu