Sorular Cevaplar

Kanın Vücutta Dolaşımını Sağlayan Yapı ve Organlar Nelerdir

İnsan vücudunun hayati önem sıvı türünde çeşitli bileşiklerden oluşan kanıdır. Kan insan bedeninde gereklidir. Dolaşımında görevli olan organlara değinelim. Kalp, damarlar ve kanımız sayesinde vücutta belli bir dolaşım sistemi oluşmuştur.

Kalp: Sol göğüs kafesimizin içinde bulunur. İnsan yumruğu büyüklüğündedir. Kalbimiz temiz kanı atardamarlarla pompalayarak tüm vücuda aktarmaktadır. Bedenimizdeki kirli kanın temizlenmesi için kalp tarafından akciğerlere gönderilir. Kalp kas sisteminden oluşarak yorulmaz ve ölene kadar çalışır. Temiz ve kirli kanın gerekli yerlere iletilmesi için kalbimiz kanı pompalamaktadır.

Damarlar: Kalbimiz kanı pompalarken damarlar aracılığı ile hücrelerimize iletilmesi sağlanır. Atar ve toplar en büyük damarlarımızdan olup sonra küçük damarlar sayesinde tüm vücuda iletilir. Organlar arasında kan dağılımı gerçekleşerek çalışmasında etkili olmaktadır. Karbondioksit içeren kanın rengi koyu kırmızı görülür.

Kan: Vücudumuzun ısısını ayarlayan, savunma mekanizmasını oluşturan çeşitli koyu renkte sıvıdır. Besinlerin vücuda dağılmasından boşaltım sistemine kadar vücumuzdaki organlarda görev almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu