Okul

İnsanlar Konuşa Konuşa Hayvanlar Koklaşa Koklaşa Anlaşır

İnsanlar yaratılırken akılla beyine yaratılmıştır. Düşünce yetenekleri sayesinde birbirleri ile anlaşmaları adına dilleri vardır. Konuşmaları için akıl ihsan nasip edilerek dil verilmiştir. İnsanları hayvanlardan arındıran önemli farklardan birisi konuşabilir olmalarıdır. Sorunların çözülmesinde insanlar konuşarak dile getirip çözüme ulaştırabilirler. Hayvanlar ise konuşamadıklarından birbirlerini koklayarak anlaşırlar. Yapılacak bir şey varsa eğer sorun kavga gürültü ile değil de konuşarak güzel dille çözülebilir olmalarıdır.

Toplum içinde kavga eden insanlardan herkes rahatsız olur. Aslı olup olmadığı konularda bilgi sahibi olmadan kulaktan dolma sözlerle kavga etmemeleri gerekir. Anlaşılmaları için dilleri var ilk önce etkili şekilde güzellikle dillerini kullanıp konuşmalarıdır. Kaba kuvvete başvurmak en son çare olmalıdır. Ortak yol olup insanların anlaşmaları için iletişime geçmeleri gerekir.

Birbirlerini tanımayan insanlar, karşılıklı konuşmaları sonucunda birbirlerini tanırlar, farklı yönlerini özelliklerini keşfedebilirler. Zamana ve iletişime ihtiyaçları olarak birbirlerine akıl dahi danışabilirler. Kavga ederek ve konuşmayarak anlaşmak hayvanlara mahsus olduğu da unutulmaması gerekir. Biz insan olarak karşımızdaki ile iletişim içinde olduğumuz sürece sorunların üstesinden rahat bir şekilde gelebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu