Okul

İnsanlar Neden Vergi Öder

Devletin kalkınması ve istikrarlı bir şekilde faaliyetlerini yürütebilmesi için halktan vergi toplar. Kendi gelir kaynaklarının yanı sıra vergilerle halka hizmet götürür. Ekonomik açıdan güçlü devlet, toprak bütünlüğünü korur, iş istihdamları sağlar, genç nüfusu artar ve fikre dayalı olarak bilim ve teknoloji alanında gelişmeler yakalar.

Vergi ödemek ülkemize hizmet etmenin yanı sıra alacağımız hizmetlerin karşılığıdır. Eğitim, sağlık, ulaşım, emniyet gibi çeşitli konularda bizlere hizmet sağlanır. Ödenen vergiler vatandaşlık görevidir. Ülkemize sahip çıkmak için vergimizi ödeyerek kendimizi gösteririz. Devlete karşı olan vatani borcumuzu bir nebze olsun bu şekilde öderiz. Devletimiz hepimizin devleti olduğundan dolayı sahipte çıkılması gerekmektedir.

Devlet, vatandaşlardan topladığı vergilerle birlikte siyasi, idari, hukuki, ahlaki, sosyal ve kültürel anlamda düzenlemeler yaparak hizmet götürür. İnsanların vergi vermesi devletinin kalkınması ve gelişmesi için bir nevi hizmet etmesidir. Ekonomik döngünün sağlanması devletin kalıcılığını, milletin sosyal ve ekonomik anlamda refaha ulaşması için en büyük etkiyi yaratır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu