Okul

Yazılı Basın Nedir Örnekler

Basın topluma haberleri, olayları, düşünceleri ve buna benzer olguları düzenli olarak öğrenmesini sağlayan yayınlardır. Basın yazılı, görsel veya sözlü olarak halka bu bilgileri sunar. Örneğin televizyon görsel ve işitsel basın yayını yapar. Gazeteler ise yazılı basın yapar. Haberler, fikirler ve olaylar gibi olgular basılmış yazılar olarak halka ulaştırılıyorsa buna yazılı basın denir. Bu işte çalışan kişiler için de yazılı basın tabiri kullanılır.

Yazılı basın örnekleri:

Gazeteler: Gazeteler yazılı basının en iyi örneğidir. Günlük olarak basılırlar ve dağıtılırlar. İçlerinde haberler, bilgi paylaşımları, fotoğraflar, güncel her türlü olay ve ilanlar bulunur.

Dergiler: Dergilerin çoğu haftalık olarak çıkar. Bazıları aylık olarak basılır. Bilim, edebiyat, sanat, mühendislik dalları, yemek ve dekorasyon, moda, mizah gibi branşlarda çıktıkları gibi karma konulu dergiler de vardır.

Kitaplar: Bazen halka veya bir kurumun çalışanlarına bir konuyu iletmek için özel amaçlı kitaplar çıkarılır. Bunlar da yazılı basın türüne girer. Örneğin ünlü bir iş adamının hayatını anlatan kitap gibi.

Bültenler: Bir kuruluşun halka veya çalışanlarına yazılı olarak yaptığı duyurulardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu